Міжнародны дзень роднай мовы

У межах працы Метадычнай дэкады ўжо стала традыцыяй адзначаць Міжнародны дзень роднай мовы у ДУА “Гродзенская спецыяльная агульнаадукацыйная школа-інтэрнат для дзяцей з парушэннямі зроку”. Сёлета дэвізам гэтай падзеі сталі словы Пімена Панчанкі:

Кажуць, мова мая аджывае

Век свой ціхі: ёй знікнуць пара.

Для мяне ж яна вечна жывая,

Як раса, як сляза, як зара.

Усе мерапрыемствы, якія праходзілі ў гэты дзень, ставілі канкрэтную задачу: без лішніх заклікаў аб патрыятызме нагадаць, што мы – беларусы і наш святы абавязак – не толькі ведаць сваю гісторыю, культуру, але і ганарыцца гэтым, шанаваць і ўслаўляць.

“Беларуская казка – розуму падказка” – экспазіцыя з такой назвай сустракала ў гэты дзень наведвальнікаў бібліятэкі. Вучні пачатковых класаў зацікавіліся тэматычнай падборкай беларускіх казак, тым больш што прадстаўленыя кнігі вельмі прыгожыя, надрукаваныя на якаснай паперы, багата ілюстраваныя, а таксама у іх была магчымасць размаляваць малюнкі да беларускіх казак.  Прыемна радавала тое, што значную частку экспазіцыі склалі беларускамоўныя кнігі, надрукаваныя шрыфтам Брайля.

Найбольшую цікавасць выклікалі рэалізацыя праекта “Адзіная дыктоўка на беларускай мове”, а таксама рэалізацыя праекта “Размаўляй са мной па-беларуску”. Гэтыя мерапрыемствы садзейнічалі пашырэнню кругагляду школьнікаў і дарослых, развіццю цікавасці да культурнай спадчыны беларусаў, выхаванню павагі да роднага слова.

Міжнародны дзень роднай мовы – гэта не толькі свята, гэта магчымасць быць разам і як адзначала Цетка: “Родная мова, быццам цэмент, звязвае людзей. Яна дае ім найлепшы спосаб разумець адзін аднаго, адной думкай жыць, адной долі шукаць.”

Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце Аўсяннікава Т.І.